| Blade Material | Carbon Steel |
|---|---|
| Brand | Dasco |
| Type | Floor Chisel |
| Number of Pieces | 1 |
| Manufacturer Warranty | None |
| Model | 472 |
| MPN | 472 |
| Item Length | 9-1/2" |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Handle Material | Steel |
| Item Width | 2-1/2" |
| Blade Width | 2-1/2" |
Check the listing for details. Dasco 472 Floor Chisel - 2-1/2" Wide 9-1/2" Long USA. Condition: Used. Listed at 13.99 USD. The Dasco 472 Floor Chisel is a high-quality hand tool made in the USA. With a simple design and no manufacturer warranty, the Dasco 472 Floor Chisel is a versatile and efficient addition to any tool collection.