| Number of Compartments | 7 |
|---|---|
| Shape | Round |
| Material Type Free | PFOA Free |
| Power Source | Manual |
| Included Components | Product, Manual |
| Size | Makes 7 Doughnuts |
| Wattage | 760 watts |
| MPN | DDM007GBAQ04 |
| Product Dimensions | 8.7"D x 10.6"W x 3.9"H |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 3.9 in |
| Style | Machine |
| Features | PFOA Free, Simple Setup, Advanced Nonstick Coating, Many Minis, Party On, Non-Stick |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Product, Manual |
| Number of Items | 1 |
| Item Width | 10.6 in |
| Color | Aqua |
| Item Diameter | 8 in |
| Material | Metal |
| Item Depth | 8.7 in |
| Brand | DASH |
| Type | Donut Maker |
| Item Weight | 2.2 lbs |
| Power | 760 watts |
| Number of Settings/Programs | 1 |
| UPC | 744759382177 |
Check the listing for details. DASH Mini Donut Maker Machine for Kid-Friendly Breakfast, Snacks, Desserts - NEW. Color: Aqua, Condition: New. Listed at 35.95 USD. INCLUDES: 760-Watt DASH Mini Donut maker is backed by a 1-year manufacturer warranty, and includes recipe book and recipe database access (all non-electric parts are easily wiped clean). VERSATILE: This is the PERFECT appliance for picky eaters, large families, or those who have busy schedules 7 donuts all within minutes of the push start button Plus, the nonstick surface makes clean up a snap.