| Book Title | Doing Task-Based Teaching |
|---|---|
| Title | Doing Task-Based Teaching |
| Subtitle | A practical guide to task-based teaching for ELT training courses |
| ISBN-10 | 0194422100 |
| EAN | 9780194422109 |
| ISBN | 9780194422109 |
| Genre | Language & Reference |
| Release Date | 04/19/2007 |
| Release Year | 2007 |
| Country of Origin | UK |
| Subject Area | Foreign Language Study, Language Arts & Disciplines |
| Publication Name | Doing Task-Based Teaching |
| Publisher | Oxford University Press, Incorporated |
| Item Length | 9.6 in |
| Subject | English As a Second Language, Study & Teaching |
| Publication Year | 2007 |
| Series | Oxford Handbooks for Language Teachers Ser. |
| Type | Language Course |
| Format | Trade Paperback |
| Language | English |
| Item Height | 0.6 in |
| Author | Jane Willis, Dave Willis |
| Item Weight | 17.8 Oz |
| Item Width | 6.5 in |
| Number of Pages | 296 Pages |
Check the listing for details. Dave Willis Jane Willis Doing Task-Based Teaching (Paperback) (UK IMPORT). Condition: Brand New, Made in UK. Listed at 70.69 USD. Author: Dave Willis, Jane Willis. This book explains the basic principles behind task-based learning and teaching and gives practical examples of how to make it work in different teaching situations.