| Country of Origin | Taiwan |
|---|---|
| Brand | Norpro |
| Color | Silver |
| Model | Davey Crackit |
| Style | Vintage/Retro |
| Material | Aluminum |
| Item Length | 7.75" |
| Item Weight | 1 lb |
| Item Width | 2.25" |
Check the listing for details. "Davey Crackit" Cast Aluminum Squirrel Nut Cracker Made by Norpro. Color: Silver, Condition: New, Made in Taiwan. Listed at 19.99 USD. The Norpro Davy Crackit Squirrel Nutcracker is a fun kitchen utensil made of heavy duty and durable castaluminum. This nutcracker uses the squirrel's tail as the lever and features intricate details to make this a one-of-a-kind piece.