| Headphones Jack | 3 5 mm jack |
|---|---|
| Model Name | h 10 13 4 |
| Connectivity Technology | wired |
| Included Components | ear cushions |
| Age Range (Description) | adult |
| Material | gel |
| Specific Uses For Product | aviation flying communications |
| Recommended Uses For Product | aviation |
| Compatible Devices | aircraft communication systems aircraft audio equipment |
| Control Type | volume control |
| Cable Feature | 5 feet long |
| Item Weight | 450 grams |
| Water Resistance Level | not water resistant |
| Unit Count | 1 count |
| Control Method | touch |
| Number of Items | 1 |
| EU Spare Part Availability Duration | 5 years |
| Audio Driver Type | dynamic driver |
| Earpiece Shape | over ear |
| Hardware Interface | 3 5 mm audio |
| UPC | 610708018988 033583001713 013424010210 |
| Input Device Interface | 3 5 mm jack |
| MPN | H10-13 |
| Brand | David Clark |
| Compatible Make | Aviat |
| Manufacturer Part Number | 40422G01, H10134 |
| Compatible Model | H10-13.4 |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. David Clark H10-13.4 Aviation Headset Green. Condition: New, Made in United States. Listed at 609.55 USD. Specific Uses For Product: Aviation, Flying, Communications. Manufacturer: David Clark, Inc. Color: Green. Form Factor: Over Ear. Material: Gel. Other display features: Wireless. Special features: Microphone Included, Noise Cancellation.