| Color | Dark Grey |
|---|---|
| Chair Height | 34.25 in |
| Seat Depth | 19 in |
| Model | David |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Department | Adults |
| Style | Contemporary |
| Table Length | 30 in |
| Umbrella Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Material | see description |
| Chair Depth | 35.75 in |
| Chair Width | 29.50 in |
| Assembly Status | Assembly Required |
| California Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl) phthalate (DEHP), which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. Combustion by-products produced when using this product include carbon monoxide and other chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects and other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Type | see description |
| Features | Waterproof |
| Chair Color | Multicolor |
| Finish | Grey |
| Number of Items in Set | Five-Piece |
| Table Height | 24 in |
| Seating Capacity | Up to 4 |
| Tabletop Material | Light Weight Concrete |
| Seat Height | 13.25 in |
| Item Weight | 232.93 lb |
| Brand | GDFStudio |
| Set Includes | Fire Pit, Chairs |
| Cushions Included | No |
| Manufacturer Warranty | Other: See Item Description |
| Table Width | 30 in |
Check the listing for details. David Outdoor 5 Piece Adirondack Chair Set with Fire Pit. Color: Dark Grey, Condition: New. Listed at 1259.38 USD. Enjoy watching the birds play with this Adirondack chairs and fire pit set. Includes: Four (4) Chairs and One (1) Fire Pit. Chair Material: Acacia Wood. Chair Finish: Dark Grey. Fire Pit Material: Light Weight Concrete.