| Number in Pack | 1 |
|---|---|
| Features | 3D Effect |
| Department | Adults, Teens |
| Item Width | 7" |
| Pattern | Structured |
| Time Period Manufactured | 1980-1989 |
| Production Technique | Job Production |
| Modified Item | No |
| Item Length | 7 in |
| Item Height | 5" |
| Subject | English Countryside |
| Collection | David Winter |
| Occasion | All Occasion |
| Suitable For | any room |
| Size | Small |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Material | Mixed Materials |
| Featured Refinements | David Winter Cottage |
| Year Manufactured | 1982 |
| Shape | House |
| Character | English Strucure |
| Packaging | Box |
| Item Weight | 41 oz |
| Engraved | No |
| Artist | David Winter |
| Finish | Hand Painted |
| Additional Parts Required | No |
| Brand | John Hines Studio |
| Style | English |
| Antique | No |
| Color | Multi-Color |
| Room | Any Room |
| Theme | English Countryside |
| Character Family | John Hines |
| Type | Miniature |
| Original/Reproduction | Licensed Reproduction |
Check the listing for details. David Winter 1982 "Brookside Hamlet" 5"H x 7" English Structure NIB/coa. Color: Multi-Color, Condition: New other (see details). Listed at 39.00 USD. Brookside Hamlet. Brookside Hamlet demonstrates a beginning, tracing. community, the hamlet, was born, and in turn attracted other. David Winter. David Winter imagined a young man trained as a miller deciding to.