| MPN | 199AX-4 |
|---|---|
| Item Length | 2.43 in |
| Base Type | Panel, Surface |
| Current Type | AC/DC |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 2.18 in |
| Number in Pack | 1 |
| Number of Pins | 5-Pin |
| Height (In.) | 2.18 |
| Features | Magnetic Blowout, High-Power Contacts, Riveted |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 2.5 in |
| Mounting Style | Surface |
| Maximum Amperage | 40 A |
| Coil Voltage Rating | 120 VAC |
| Coil Volts | 120VAC |
| Contact Form | SPDT |
| Brand | Dayton |
| Mounting | Surface |
| Type | Open Relay, 120 VAC Coil, 40A |
| Hz | 50/60 |
| Contact Amp Rating (Resistive) | 40A |
| Contact Configuration | Single Pole Double Throw (SPDT) |
| Model | Open Relay 120 VAC Coil 40A, 199AX-4 |
| Coil Voltage | 120 VAC |
| Number of Poles | 1 |
| Contact Rating | 40 A @ 300VAC / 40 A @ 28VDC |
| Width (In.) | 2.5 |
| Power | 1-1/2 hp |
Check the listing for details. DAYTON 40A 120 VAC Coil SPDT Open Power Relay - 5 Terminal - Surface Mount. Condition: New. Listed at 14.00 USD.