| Approximate Container Volume # | 5 |
|---|---|
| Approximate Container Volume UoM | Quart(s) |
| Color Family | Blue |
| Color/Finish | Ocean Blue |
| Container Size | Small |
| Container Volume (qts) | 5 |
| Floor Planter Type | Individual |
| Included | Saucer |
| Indoor/Outdoor | Indoor,Outdoor |
| Material | Plastic |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Number of Tiers | No Tiers |
| Outdoor Compatibility | UV Resistance,Weather Resistance |
| Pack Size | 1 |
| Planter Category | Tabletop |
| Planter Features | Drainage Holes,Indoor/Outdoor,Light Weight,Recycled Materials |
| Planter Type | Bamboo,Blueberry,Bonsai,Bulbs,Butterfly,Cactus,Cotton,Fern,Flower |
| Pots & Planters Type | Pots |
| Pots Product Type | Decorative Pots |
| Primary Location | Outdoor |
| Product Weight (lb) | 0.31 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Shape | Round |
| Container Bottom Width (in) | 6 |
| Container Height (in) | 11.5 in |
| Container Length (in) | 8 |
| Container Top Width (in) | 8 |
| Container Volume | 5 Quart(s) |
| Container Width (in) | 8 in |
| UPC | 313034323336 |
Check the listing for details. Dayton 8 In. Plastic Planter with Saucer Tray, Blue. Condition: New. Listed at 11.03 USD. Our sustainable plastic originates from both marine waste and curbside recycled material. It also includes an attached saucer to prevent spills and protect surfaces while the planter has pre-drilled drainage holes.