| Country of Manufacture | Vietnam |
|---|---|
| Material | Wood |
| Collection | Devon |
| Brand | Coaster |
| Model | 300525QB1 |
| MPN | 300525QB1 |
| Color | Beige |
| Size | Queen Size |
| Type | Headboards |
| Style | Traditional |
| Item Height | 57" |
| Item Width | 68" |
| Item Length | 11" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Wood |
| Set Includes | Devon 57-inch Upholstered Queen Headboard Beige |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Queen Size |
| Countertop Material | Wood |
| Firmness | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Coaster |
| Product | Devon 57-inch Upholstered Queen Headboard Beige |
| Installation | Yes |
| UPC | 021032338916 |
Check the listing for details. Devon 57-inch Upholstered Queen Headboard Beige. Color: Beige, Condition: New. Listed at 649.99 USD. Transform your bedroom with this luxurious extra-tall upholstered headboard, blending classic design and modern sophistication. Inspired by Chesterfield styling, it features a scrolled silhouette, deep button tufting, and individually placed nailhead trim for a refined look.