| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 530 in-lbs |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 800 RPM |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery/Cordless |
| Color | Yellow |
| Set Includes | Battery |
| MPN | DC823 |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | 1 hr |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Type | Impact Driver |
| Number of Batteries | 1 |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushless |
| Model | DCF903B |
| Features | Compact |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 700 W |
Check the listing for details. DEWALT 12V Impact Wrench 3/8in (Bare Tool). Color: Yellow, Condition: New. Listed at 169.00 USD. The DEWALT 20V MAX Brushless Atomic Compact 1/4in Impact Driver (Bare Tool) is a powerful and compact cordless power tool designed for fastening and driving tasks. 12V Impact Wrench 3/8" Bare Tool. Drive Size.