| Battery Included | No |
|---|---|
| Item Diameter | 7 1/4 in |
| Set Includes | Blades |
| UPC | 0885911677165 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Blade Diameter | 7 1/4 in |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Battery |
| Blade Length | 96 1/2 in |
| Color | Multicolor |
| Blade Strength | High |
| MPN | DCS574B |
| Suitable For | Wood, Plastic, Metal |
| Brand | DEWALT |
| Type | Circular Saw |
| Battery Capacity | 8 Ah |
| Number of Batteries | 1 |
| Blade Location | Right |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | MAX XR 7-1/4" |
| Cutting Angle | 90° |
| Item Weight | 7.9 lbs |
Check the listing for details. DEWALT 20V MAX XR 7-1/4" Circular Saw Combo Kit with Power Detect Tool.... Color: Multicolor, Condition: New. Listed at 214.50 USD. New in the box