| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 330 in-lbs |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2500 RPM |
| Power Source | Corded Electric |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| Item Diameter | 8 in |
| Set Includes | Case |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 120 V |
| Features | Heavy Duty |
| Chuck Type | Keyed |
Check the listing for details. Dewalt 3/8 In Drive Hammer Drill DW500. Color: Yellow, Condition: Used. Listed at 50.00 USD. The Dewalt 3/8 In Drive Hammer Drill DW500 is a heavy-duty corded electric power tool designed for drilling tasks with ease. With a speed of 2500 RPM, this hammer drill delivers reliable performance for various applications. Tested and works.