| Product Weight (lb.) | 7 lb |
|---|---|
| Handheld/wheels | Hand |
| Product Width (in.) | 4 in |
| Automatic/Manual | Automatic |
| MPN | DXAEC100 |
| Product Depth (in.) | 11 in |
| Voltage Output (volts) | 12 V |
| Brand | DEWALT |
| Cord Length (ft.) | 2 ft |
| Type | Charger |
| Model | DXAEC100 |
| Charger type | AC |
| Product Height (in.) | 10 in |
| Amperage (A) | 30 A |
| UPC | 814632015055 |
Check the listing for details. DEWALT 30 Amp Battery Charger 3 Amp Battery Maintainer w/Engine Start (DXAEC100). Condition: Open box. Listed at 84.99 USD. It provides a powerful 100 amp engine start, 30 Amp of charging and 3 Amp maintainer. Built-in reverse polarity protection. Compatible with12-Volt AGM, GEL or WET automotive or marine battery automotive or marine battery.