| Max Laser Distance (ft.) | 30 ft. |
|---|---|
| Number of Measurements | 2 |
| Tools Product Type | Hand Tool |
| Product Width (in.) | 3.8 in |
| Included | No Additional Items Included |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Color | Red |
| UPC | 076174088021 |
| MPN | DW08802-QU |
| Number of Batteries Required | 2 |
| Product Depth (in.) | 8.7 in |
| Brand | DEWALT |
| Hand Tool Type | Laser Level |
| Type | Cross-Line Laser Level |
| Unit Type | ft |
| Model | DW08802-QU |
| Product Height (in.) | 7 in |
| Features | Self-leveling |
| Battery Type Required | AA |
| Compatible Battery Type | AA Batteries |
| Laser Color | Red |
| Number of beams | 2 |
| Measurement Accuracy (in.) | 1/4 in. |
Check the listing for details. DEWALT 40 ft. Red Self-Leveling Cross Line Laser Level w (2) AA Batteries & Case. Color: Red, Condition: Open box. Listed at 99.99 USD. The laser level features self-leveling capabilities and a sturdy case, making it portable and easy to use.