| Product Weight (lb.) | 4.2 lb |
|---|---|
| Corded Tool Type | Drill/Driver |
| Battery Included | See description |
| Torque (lb-in) | 0 In lbs |
| Tools Product Type | Power Tool |
| Product Width (in.) | 3.5 in |
| Included | Second Handle |
| UPC | 028875023504 |
| Product Depth (in.) | 11.5 in |
| Cordless/Corded | Corded |
| Maximum Speed (RPM) | 850 RPM |
| Drill/ Driver Type | Power Drill |
| Cord Length (ft.) | 8 ft |
| Chuck Size (In.) | 1/2 In. |
| Product Height (in.) | 8.5 in |
| Power Tool Features | Variable Speed |
| Color Family | Yellow |
| Amperage (A) | 7.8 A |
| Number of Items in Set | 1 |
| Maximum Torque | 330 in-lbs |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 1000 RPM |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Yellow |
| MPN | DW235G |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Charging Time | 30 min |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Drill/Driver |
| Battery Capacity | 1 Ah |
| Number of Batteries | 1 |
| Item Height | 3.500 |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | DW235G |
| Features | Lightweight, Heavy Duty, Auxiliary Handle |
| Cable Length | 4 ft |
| Chuck Type | Keyed |
| Power | 720 W |
| Item Weight | 6lbs |
Check the listing for details. DEWALT 7.8 Amp Corded 1/2 in. Variable Speed Reversing Drill (TOOL ONLY). Color: Yellow, Condition: Used. Listed at 146.91 USD. DEWALT 7.8 Amp Corded 1/2 in. Variable Speed Reversing Drill. The DEWALT 1/2 in. Variable-Speed Reversing Drill features a 7. 8 Amp motor and 0 RPM to 850 RPM for powerful drilling performance in a variety of applications.