| Battery Included | No |
|---|---|
| Blade Location | Left |
| Motor Type | Brushless |
| UPC | 885911592239 |
| Color Family | Yellow |
| Battery Power Type | Lithium Ion |
| Product Width (in.) | 4.5 in |
| Product Depth (in.) | 17 in |
| Battery Size | Lithium Ion |
| Tools Product Type | Power Tool |
| Product Weight (lb.) | 5.5 lb |
| Product Height (in.) | 7.75 in |
| Maximum Speed (RPM) | 4500 RPM |
| Cordless Tool Type | Circular Saw |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Battery Amp Hours | No Battery |
| Battery Voltage (V) | 20V |
| Bevel Capacity (degrees) | 45 |
| Charger Included | Charger Not Included |
| Included | Blade(s) |
| Maximum Cut Depth at 45 Degrees (in.) | 1 in |
| Maximum Cut Depth at 90 Degrees (in.) | 1.563 in |
| Number of Total Batteries Included | 0 |
| Power Tool Features | Keyless Blade Change,Spindle Lock |
| Saw Drive Type | Sidewinder |
| Blade Diameter (in.) | 4-1/2 in |
| Brand | DEWALT |
| Type | Circular Handsaw |
| Model | dcs571b dcs571 |
| MPN | DCS571B |
Check the listing for details. DEWALT ATOMIC 20V MAX Cordless Brushless 4-1/2 in. Circular Saw (Tool Only). Condition: New. Listed at 195.00 USD. DEWALT ATOMIC 20V MAX Cordless Brushless 4-1/2 in. Circular Saw (Tool Only). Brushless motor allows you to cut up to 369 linear feet of 3/4 in. Bevel gear allows users to cut 2x material at 90 degrees with a 4-1/2 in.