| Maximum Torque | 330 in-lbs |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Shape | Straight Design |
| Power Source | Battery/Cordless |
| MPN | DWHT66719 |
| Charging Time | 30 min |
| Number of Batteries | 1 |
| Item Height | 1 |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 7.2 V |
| Cable Length | 4 ft |
| Features | Compact, Lightweight, Heavy Duty |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 300 RPM |
| Battery Included | Yes |
| Color | Black |
| Item Diameter | Metric |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1 1/4 in |
| Type | Screwdriver |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Model | DWHT66719 |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 350 W |
| Item Weight | 11.7 ounces |
Check the listing for details. DEWALT Cordless Screwdriver with FLEXDRIVE Control-DWHT66719. Color: Black, Condition: New. Listed at 115.19 USD. With a maximum torque of 330 in-lbs and a speed of 300 RPM, this screwdriver is heavy-duty and efficient. The sleek black design, along with its straight shape and cordless operation, make it a versatile and convenient tool for various tasks around the yard or garden.