| Maximum Torque | RPM |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Power Source | Battery |
| Custom Bundle | No |
| MPN | DCD777 |
| Charging Time | 30 min |
| Number of Batteries | 0 |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | no |
| Item Height | 6.5in. |
| Voltage | 20 V |
| Motor Type | Brushless |
| Features | Compact |
| Cable Length | Cordless |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 1.9in. |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 1500 RPM |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| Set Includes | Manual |
| Auxiliary Handle | No |
| California Prop 65 Warning | no |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Drill/Driver |
| Battery Capacity | 1.3 Ah |
| Model | DCD777 |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | Cordless |
| Item Weight | 2.5 lbs |
| Country of Origin | Mexico |
| UPC | 885911723633 |
Check the listing for details. DeWalt DCD777 Brushless Drill 1/2" 20V Cordless Compact MAX 20 Volt Tool Only. Color: Yellow, Condition: Open box, Made in Mexico. Listed at 68.95 USD. Drill is lightweight at only 2.6lbs. Designed with 2 speed transmission, single sleeve ratcheting chuck and LED light that has 20 second trigger release delay. Single sleeve ratcheting chuck. LED light with 20 second trigger release delay.