| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2000 RPM |
| Battery Included | No |
| Power Source | Wireless |
| Color | Yellow |
| MPN | DCD805 |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Hammer Drill |
| Number of Batteries | 0 |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V |
| Model | DEWALT DCD796B |
| Features | Compact |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 20V |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0695974250508 |
Check the listing for details. DEWALT DCD805 a901 20V Cordless Compact Hammer Drill (Tool Only) NO BOX. Color: Yellow, Condition: New, Made in China. Listed at 61.70 USD. DEWALT DCD805 20V Power Tools Brushless Drill Cordless Electric Screwdriver Multifunction Hand Drill. this is not an "atomic compact series".