| Battery Included | Yes |
|---|---|
| Item Specifics Number of tools | 1 |
| UPC | 0885911735469 |
| Attachments Included | Edger |
| Power Source | Battery |
| Blade Length | 7.5 in |
| Color | Yellow, Black |
| Item Diameter | 2 in |
| MPN | DCED472X1 |
| Material | Alloy Steel, Plastic |
| Item Length | 36 in |
| Brand | DEWALT |
| Type | Edge Trimmer |
| Item Height | 7 in |
| Voltage | 60 V |
| Model | DCED472X1 |
| Style | Overcoat |
| Features | Cordless, Adjustable Head |
| Item Width | 11 in |
| Item Weight | 16.7 Kg |
Check the listing for details. DEWALT DCED472X1 60V MAX 7-1/2-in Cordless Brushless Attachment Able Edger Kit. Color: Yellow, Black, Condition: Open box. Listed at 259.99 USD. It has a 60V MAX FLEXVOLT battery that powers 60V MAX DEWALT tools and is also backwards compatible to work with 20V MAX DEWALT tools. •(1) Edger Blade. •(1) FLEXVOLT DCB609 Battery (3.0Ah in 60V MAX Model).