| Maximum Torque | 205 Nm |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Speed | 3600 RPM |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | No |
| Color | Black |
| Set Includes | Bare Machine |
| Item Length | 5.1 in |
| Charging Time | 22 min |
| Brand | branded |
| Type | Impact Driver |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 18 V |
| Motor Type | Brushless |
| Model | DCF850M |
| Features | Compact, Heavy Duty, Lightweight |
| Chuck Type | Keyless |
| Unit Quantity | 10 |
| Item Width | 2.6 inSpeed |
| Power | 550 W |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. DeWalt DCF850M 20V Brushless Impact Driver Adjustable Speed Tool. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 85.00 USD. Brushless Electric Screwdriver. Designed for use with lithium-ion batteries, ensuring compatibility and ease of use for DIY projects. Adjustable Speed.