| Maximum Torque | 205 Nm |
|---|---|
| No-load rotation speed | 0-3250 RPM |
| Number of hits per minute | 3800 IPM |
| Battery Included | No |
| MPN | DCF850N |
| Weight | 0.95 kg |
| Bearing | Bushing |
| Brand | DEWALT |
| Type | Impact Driver |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Model | DCF850N |
| Features | Compact |
| Full length | 101 mm(3.9 in) |
| Envil/Bearing Type | Envil-Double-Edged Bit Available |
Check the listing for details. Dewalt DCF850N 20V MAX Cordless Brushless Compact Impact Driver Body Only. Condition: New. Listed at 139.37 USD. Model: DCF850N. - No-load rotation speed: 0-3250 RPM. - Dramatically shortened full length: shortest full length ever – reduced full length by more than 25%. Product Highlights. - Full length: 101 mm(3.9 in).