| Maximum Torque | 1400 in-lbs |
|---|---|
| Number of Items in Set | 4 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2800 RPM |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | Yes |
| Color | Yellow |
| Item Length | 5.55 in |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Item Height | 3.400 |
| Voltage | 20 V |
| Model | DCF885 |
| Features | Compact |
| Chuck Type | Keyless |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 2.8 lbs |
Check the listing for details. DEWALT DCF885. Color: Yellow, Condition: Used, Made in China. Listed at 100.00 USD. The DEWALT DCF885 is a 20V lithium-ion impact driver with a maximum torque of 1400 in-lbs and a speed of 2800 RPM. With a vibrant yellow color and a weight of 2.8 lbs, this impact driver is lightweight and portable, allowing for convenient handling.