| Battery Capacity | 5 Ah |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Blade Diameter | 140 mm |
| Blade Location | Right |
| Brand | DEWALT |
| Colour | Multicoloured |
| Cutting Angle | 90° |
| Item Height | 29cm |
| Item Length | 300 |
| Item Weight | 2.2kg |
| Item Width | 200 |
| Model | DCS512B |
| Motor Type | Brushless |
| MPN | DCS512B-XJ |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Items in Set | 1 |
| PartManufacturerNumber | DCS512B-XJ |
| Power Source | Battery |
| Set Includes | Saw Blade |
| Suitable For | Wood |
| Type | Circular Saw |
| Unit Quantity | 1 |
| Voltage | 12 V |
Check the listing for details. DEWALT DCS512B XTREME 12V Max Brushless 5-3/8" Cordless Circular Saw -Tool Only. Color: Multicoloured, Condition: New. Listed at 125.61 USD. CRAFTSMAN 20V Brushless 4-1/2" Cordless Angle Grinder Paddle Switch Tool Only #. BOSCH GWX18V-8N 18V Cordless Angle Grinder 4-1/2" Wheel 799V20 #. Rip Guide Included – Assists with straight, consistent cuts.