| Protection Plan | No Coverage |
|---|---|
| EC Range | A - G |
| Color | Yellow |
| MPN | DCV580H |
| Smart Home Compatibility | None |
| Suitable For | Hard Floor |
| Heat Time | 10 sec |
| Runtime | 30 min |
| Charge Time | 1 hr |
| Unit Type | gal |
| Energy Star | 5 Stars |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Model | DEWALT MAX |
| Included Accessories | Filter |
| Features | Portable |
| Cord Type | Cordless |
| Smart Home Protocol | Powerline/UPB |
| Item Weight | Less Than 10 lb |
| Power | 350 W |
| UPC | 0885911260510 |
| Brand | DEWALT |
| Filters | Washable |
| Type | Handheld |
| Voltage | 18 V |
| Bagged/Bagless | Bagless |
Check the listing for details. DEWALT DCV580H 20V MAX Cordless Wet-Dry Vacuum. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 122.29 USD. The DEWALT DCV580H 20V MAX Cordless Wet-Dry Vacuum is a portable handheld vacuum designed for hard floor cleaning. The vacuum is cordless, easy to use, and includes a filter as an accessory. Vacuum Type.