| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Number of Items in Set | 1 |
| Maximum Torque | 330 in-lbs |
| Power Source | Corded Electric |
| MPN | DW235G |
| Item Height | 3.500 |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Color | Yellow |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Battery Capacity | 1 Ah |
| Charging Time | 30 min |
| Number of Batteries | 1 |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Features | Lightweight |
| Cable Length | 4 ft |
| Speed | 1000 RPM |
| Type | Drill/Driver |
| Model | DW235G |
| Chuck Type | Keyed |
| Power | 720 W |
| Item Weight | 6lbs |
Check the listing for details. DeWalt DW235G 1/2" Heavy-Duty Variable Speed Drill, Reversible. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 139.99 USD. DEWALT 7.8 Amp Corded 1/2 in. Variable Speed Reversing Drill The DEWALT 1/2 in. Variable-Speed Reversing Drill features a 7.8 Amp motor and 0 RPM to 850 RPM for powerful drilling performance in a variety of applications. The reverse-speed switch enhances the drill's versatility, while the 360 degree side handle provides you with greater control and comfort. The drill's 1/2 in. keyed chuck allows for strong bit retention and durability. Includes a variable-speed reversing drill, 360 degree side handle and chuck key with holder 8 ft. cord for a long reach Heat-treated, helical-cut steel gears for longevity Metal gear housing for durability and reliability at the job site 2-finger trigger for increased comfort UL listed SOLD AS IS NO RETURNS ON ANY NEW ITEM IN BOX SEALED