| Brand | DEWALT |
|---|---|
| Chuck Size | 1/2" |
| Speed | 0-850 rpm |
| Battery Included | No |
| Power Source | Corded Electric |
| Voltage | 120 V |
| Model | DeWalt DW236 |
| Cable Length | 7 ft |
| Chuck Type | Keyless |
| Auxiliary Handle | No |
| Power | 7.8 amps |
| Country of Origin | Mexico |
Check the listing for details. DeWalt DW236 Corded Electric 1/2" 13mm VSR Variable Speed Reversing Drill. Condition: Used, Made in Mexico. Listed at 39.95 USD. Very good running Dewalt 1/2" VSR drill. This model DW236 has a keyless chuck, and a spindle lock button to make bit removal easier. It does not have the auxiliary handle, and the cord end has been replaced.