| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Drilling Capacity (Metal) | Low Speed 1/2 in |
| Reverse | Yes |
| Power Source | Corded Electric |
| MPN | DW505 |
| Item Length | 13 in |
| Drilling Capacity (Masonry) | Max 1/2 in |
| Number of Batteries | 0 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 120 V |
| Features | Auxiliary Handle |
| Unit Quantity | 1 |
| Speed | Max 2700 RPM |
| Battery Included | No |
| Color | Yellow |
| Set Includes | Attachments |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Drilling Capacity (Wood) | Low Speed 1 - 1/2 in |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Hammer Drill |
| Model | DW505 |
| Chuck Type | Keyed |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Weight | 4.8 Lbs |
| Power | 650 W |
Check the listing for details. Dewalt DW505 1/2" Heavy Duty Dual Speed Range Hammer Drill. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 134.99 USD. Drill is brand new never used. This Dewalt DW505 1/2" Heavy Duty Dual Speed Range Hammer Drill is designed to cater to all your drilling needs. With its powerful 650W motor, this corded electric drill can easily drill through wood, metal, and masonry. Its low-speed drilling capacity of 1/2 inch in metal and 1-1/2 inch in wood make it the perfect tool for both heavy-duty and light-duty drilling tasks. This DW505 Hammer Drill is equipped with some amazing features like reverse functionality, auxiliary handle, and heavy-duty construction. Its 2700 RPM speed enables quick and efficient drilling. This unit comes with all necessary attachments, and the keyed chuck size of 1/2 inch makes it compatible with a range of drill bits.