| UPC | 028877320892 |
|---|---|
| Manufacturer | DEWALT |
| Bit Size | 1/2" |
| Speed | 2700 RPM |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Yellow, Black |
| MPN | DW511 |
| Item Length | 11.5 in |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Hammer Drill |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | DEWALT DW511 |
| Features | Lightweight, Heavy Duty |
| Chuck Type | Keyed |
| Item Weight | 4.3 lbs |
Check the listing for details. DeWalt DW511 1/2" (13mm) 7.8 Amp VSR Hammerdrill. Color: Yellow, Black, Condition: New. Listed at 135.85 USD. 7.8 Amp motor provides high performance and overload protection. We only accept what they accept. - lightweight design for extended use and less user fatigue. Drill Bits. What's in the Box.