| Speed | 2700 RPM |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Yellow |
| MPN | DWD024 |
| Item Length | 11.5 in |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Hammer Drill |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | DEWALT DW511 |
| Features | Lightweight, Heavy Duty |
| Chuck Type | Keyed |
| Item Weight | 4.3 lbs |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0028877320892 |
Check the listing for details. DeWALT DW511 1/2" VSR Single Speed Corded HammerDrill - Open Box. Color: Yellow, Condition: Open box, Made in China. Listed at 50.34 USD. open box