| Arbor Hole Size | 7/8 in |
|---|---|
| Compatible Tool Type | Angle Grinder |
| Number of Items in Set | 1 |
| MPN | A24R, DW8750 |
| Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Operating Speed | 13,300 RPM |
| Suitable For | Cutting / Notching |
| Brand | DEWALT |
| Type | Type 27 |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | Thickness 3/32 in |
| Primary Material Application | Stainless Steel & Steel |
| Model | DW8750 |
| Sanding Grade | Coarse, Grit24 |
| Wheel Diameter | 4-1/2" |
| Package Quantity | 25 |
| Arbor Hole Type | Unthreaded Hole |
| Unit Quantity | 25 |
| Country/Region of Manufacture | Canada |
| Application | Cutting, Notching |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| UPC | 40028877228370 |
Check the listing for details. Dewalt DW8750 A24R Type 27 4 1/2" x 3/32" x 7/8" Cutting / Notching Disc QTY 25. Condition: New. Listed at 50.00 USD.