| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Speed | 2000 RPM |
| Battery Technology | Nickel-Cadmium (NiCd) |
| Manufacturer Color | yellow |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | Yes |
| Color | Yellow |
| Custom Bundle | No |
| Set Includes | TOOL ONLY |
| MPN | dw988 |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Hammer Drill |
| Number of Batteries | 0 |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 18 V |
| Model | dw988 |
| Features | Heavy Duty |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 18V |
Check the listing for details. DeWalt DW988 Cordless Drill/Driver Hammer Drill 18V (Tested). Color: Yellow, Condition: Used. Listed at 29.99 USD. DeWalt DW988 18 Volt 1/2 inch Hammer Drill with Handle and Directions Drill was tested and everything works. Except when you put it hammer mode. The only way you can remove it from hammer mode is twist the dial to #1 and back to drill mode. Has been like that since new. Please see all the pictures If you have any questions please let me know I could get you a video of the drill working if you would like. I see no cracks in the housing of the drill. For some unknown reason, Buyer Pays return shipping Thanks for Looking