| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| ProductGroup | Home Improvement |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Action | Rotary/Circular |
| Battery Included | No |
| Size | 1 pc |
| Label | Dewalt |
| UPC | 730337085448 |
| Title | DEWALT DWP849 7-Inch/9-Inch Variable Speed Polisher |
| ProductTypeName | TOOLS |
| Publisher | Dewalt |
| PackageQuantity | 1 |
| Studio | Dewalt |
| EAN | 0730337085561 |
| NumberOfItems | 1 |
| Manufacturer | Dewalt |
| Power Source | Corded Electric |
| Item Diameter | 7in., 9in. |
| Color | Yellow |
| MPN | DWP849 |
| Item Length | 18in. |
| Brand | DEWALT |
| Type | Polisher |
| Voltage | 120 V |
| Disc Diameter | 7 in |
| Model | DWP849 |
| Item Width | 21.81in. |
| Power | 1200 W |
| Item Weight | 6.6lbs. |
Check the listing for details. DEWALT DWP849 7-Inch/9-Inch Variable Speed Polisher NEW. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 229.99 USD. Conveniently located variable speed dial lets user set maximum speed from zero to 600/3500 rpm for different materials and applications. Variable speed dial sets speed from 0-3500 rpm.