| Battery Included | No |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Item Width | 1 |
| Compatible Brand | DeWalt |
| UPC | 0028877320892 |
| Speed | 2700 RPM |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | Yellow, Black |
| MPN | DW511 |
| Item Length | 11.5 in |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Brand | DEWALT |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Type | Hammer Drill |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Model | DEWALT DW511 |
| Features | Lightweight, Heavy Duty |
| Chuck Type | Keyed |
| Item Weight | 4.3 lbs |
Check the listing for details. Dewalt Genuine OEM Switch for DW511 Drill - N396491. Color: Yellow, Black, Condition: New. Listed at 20.95 USD. Genuine OEM Dewalt Replacement Part.. Consult owners manual for proper part number identification and proper installation.. Please refer to list for compatibility.