| Size | 1 in |
|---|---|
| Staple Width | 0.21875 in |
| Material | Galvanized Steel |
| MPN | DRS18100 |
| Item Length | 1 in |
| Brand | DEWALT |
| Type | Staple Gun Staples |
| System of Measurement | Inch |
| Unit Type | Unit |
| Staple Type | 7/16" Crown |
| Number in Pack | 540 pieces |
| Model | DRS18100 |
| Features | Strength and durability |
| Unit Quantity | 540 pieces |
| Finish | Galvanized Steel |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. DEWALT Insulated 1 in. Electrical Staples (540 pieces). Condition: New, Made in United States. Listed at 25.65 USD. These DEWALT Insulated Electrical staples are used for wiring applications. They are constructed of electro-galvanized steel for strength and durability. DEWALT Insulated 1 in. Electrical Staples (540 pieces).