| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Product Weight (lb.) | 1.5 lb |
| Assembled Height (in.) | 3 in |
| Assembled Width (in.) | 3.5 in |
| Staple Leg Length | 1 |
| Assembled Depth (in.) | 5.812 in |
| MPN | DRS18100 |
| Item Length | 1 in |
| Gauge | 18 |
| Staple Material | Galvanized Steel |
| Brand | Branded |
| Type | Staple Gun Staples |
| Crown Size | 7/32 |
| Staple Width (in.) | .21875 |
| Staple Type | 7/16" Crown |
| Model | DRS18100 |
| Fastener Type | Staple |
| Package Quantity | 540 |
Check the listing for details. DEWALT Insulated 1 in. Electrical Staples (540 pieces). Condition: New, Made in United States. Listed at 25.29 USD. These DEWALT Insulated Electrical staples are used for wiring applications. They are constructed of electro-galvanized steel for strength and durability. DEWALT Insulated 1 in. Electrical Staples (540 pieces).