| Part Type | Not Available |
|---|---|
| Compatible Brand | DeWalt |
| Compatible Model | DW745 |
| Item Length | 1 |
| Item Width | 1 |
| California Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm www.p65warnings.ca.gov |
| UPC | 0714394866752 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Blade Diameter | 10 in |
| Power Source | Gasoline |
| Color | Black |
| Blade Strength | High |
| MPN | 514011778 |
| Suitable For | Metal, Plastic, Wood |
| Brand | DEWALT |
| Cutting Depth | 4 in |
| Blade Location | Centered |
| Item Height | 1.35 |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 120 V |
| Model | DW745 |
| Cutting Angle | 90° |
| Cable Length | 5 ft |
| Item Weight | 0.1300 |
Check the listing for details. DeWalt OEM 5140117-78 (2 Pack) replacement bevel handle. Color: Black, Condition: New. Listed at 26.68 USD. Genuine, OEM DeWalt bevel handle, part# 5140117-78. Genuine, OEM DeWalt parts. (2) Bevel Handles. Porter Cable. Genuine OEM. Need more parts?. Experts are standing by to help you. Here to Help.