| Product Weight (lb.) | 19.25 lb |
|---|---|
| Product Width (in.) | 6.8 in |
| Included Parts | Air Compressor,Work Light |
| UPC | 814632015505 |
| Product Depth (in.) | 13.5 in |
| Recharge time (min.) | 600 |
| Reserve capacity (Ah) | 0 |
| Starting current (amps) | 2000 |
| Charger type | AC |
| Product Height (in.) | 12.9 in |
| Cord Length (in.) | 24 in |
| Peak Amps | 2000 |
| Cable gauge | 6 |
| Maximum Working Pressure | 120 psi |
| Power Source | Electric |
| MPN | DXAEPS14 |
| Portability | Not Specified |
| Item Length | 6.8in. |
| Lubrication Type | Not Specified |
| Brand | DEWALT |
| Flow Rate | Not Specified |
| Tank Capacity | Not Specified |
| Type | Car Jump Starter |
| Horse Power | Not Specified |
| Item Height | 12.6in. |
| Voltage | 120 V |
| Model | DXAEPS14 |
| Tank Material | Not Specified |
| Item Width | 13.4in. |
| Item Weight | 19lbs. |
Check the listing for details. DEWALT Portable Power 2000 Peak Amp Jump Starter w/Digital Compressor. Condition: Used. Listed at 129.95 USD. Just attach the brass-tipped Sure Fit nozzle to your tire's valve stem, select the desired air pressure and the compressor will automatically shut itself off once it's finished, sports needle included.