| Country of Origin | China |
|---|---|
| Plug Type | United States |
| Color | White |
| Input Voltage | 125 V |
| Material | PVC |
| Maximum Input Current | 13A |
| Brand | Dewenwils |
| Type | Plug Extension |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Number of Outlets | 3 |
| Recommended Environment | Indoor |
| Features | Cord, Flat Plug, Heavy Duty, 14 Gauge |
| Cable Length | 10FT |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1625W |
| Unit Quantity | 1 |
| Output Voltage | 125 V |
Check the listing for details. DEWENWILS 10FT Flat Plug Power Strip, 3 Outlets Space Saving Rotating Plug. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 23.99 USD. DEWENWILS 360° Rotating Flat Plug Extension Cord, 10FT Extension Cord Rotating Plug, 3 Prong 16/3C Grounded Flat Power Cable for Indoor Narrow Space, 13A/125V/1625W SJT-3, ETL Listed, White.