| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 60 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Mounting Style | Plug-In/On |
| Plug Type | 3-Pin XLR |
| Maximum Amperage | 15A |
| Color | Black |
| Material | ABS/Plastic |
| Switch Style | Push Button/Retractive |
| Suitable For | Wall |
| Surge-Protection Rating | 280 Joules |
| Brand | Dewenwils |
| Operation Method | On/Off |
| Port Type | Power |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Outlet Style | Single |
| Number in Pack | 3 |
| Voltage | 120V |
| Features | Heavy Duty |
| Outlet Configuration | Single |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Application | Light Control |
| Room | Any Room |
| Max.Power Rating | Max 1800W |
Check the listing for details. DEWENWILS 3 Pack Grounded Port Power Adapter Electrical Plug Outlet Switch. Color: Black, Condition: New. Listed at 13.59 USD. DEWENWILS Grounded Single Port Power Adapter with On/Off Switch, 3Prong Electrical Plug Outlet Switch, 15A Circuit Breaker, 280J Surge Protector, Black, UL Listed,3PackDEWENWILS Grounded Single Outlet Power Adapter with Switch is an excellent solution to turn the power off on small appliances that do not have an on/off switch; perfect for hard-to-reach lamps, appliances, indoor holiday lights.Compact DesignLow profile outlet switch, never cover a second outlet, fit in any standard outlets or decor outlets, small size great for tight spaces like kitchen cabinet.Reset/Off SwitchTwo-in-one switch, you can control your appliance by flipping switch as a common adapter,also it will protect the electronics from overload or short circuits.Press the red circuit breaker reset button manually to continue using after being cut off.Surge ProtectorThis power splitter comes with a surge protector which can absorb excess voltage to provide superior protection for desktop computers, mobile phones, and other electronics appliances from voltage fluctuations, surges, and spikes.