| Country of Origin | China |
|---|---|
| Plug Type | United States |
| Color | White |
| Maximum Input Current | 13A |
| Brand | DEWENWILS |
| Type | Extension Cord |
| Unit Type | ft |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Number of Outlets | 3 |
| Recommended Environment | Indoor/Outdoor |
| Features | Cord, 3 prong |
| Cable Length | 15ft |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1625W |
| Resistance Properties | Weatherproof |
| Unit Quantity | 15 |
| Output Voltage | 125V |
Check the listing for details. DEWENWILS Ultra Thin Extension Cord, Flat Plug, Space Saving, 15FT White. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 23.99 USD. DEWENWILS 15FT Flat Plug Extension Cord, 3 Prong Ultra Thin Power Strip, 360° Rotating Plug, 13A/125V/1625W, 16 Awg Grounded Flat Power Cable for Indoor Narrow Space, SPT-3, ETL Listed, White. [Ultra-Thin Cord] With a thin 0.19" profile, this 15ft extension cord can be hidden under carpets, run along walls and crevices, and even passed under doors, preventing tripping hazards and maintaining a tidy, organized space in living rooms, bedrooms, and offices.