| MPN | DGTAL_STD |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Item Length | 20cm |
| Suitable For | Carnatic Music |
| Vintage | No |
| Colour | Black |
| Brand | Yarl |
| Type | Metronome |
| Item Height | 5cm |
| Model | DGTAL |
| Features | 35 Soolathi Tala and Chappu Tala |
| Genre | Carnatic Music |
| Country/Region of Manufacture | Australia |
| Item Width | 15 |
| Item Weight | 1.2kg |
Check the listing for details. DGTAL Talometer Carnatic Metronome - Standard. Color: Black, Condition: New. Listed at 38.14 USD. It is perfect for musicians who need to keep a steady beat while playing traditional Indian Carnatic music. DGTAL will help you unleash your creative music talent by playing Thalam tirelessly as you practice Carnatic music or aim to perfect your Layam in preparation for an upcoming music examination.