| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Does not apply |
| Blade Type | T-Shank |
| Color Family | Red |
| Material Cut | Wood |
| Number in Package | 5 |
| Number of Teeth | 20 |
| Power Tool Accessory Type | Jig Saw Blade |
| Returnable | 90-Day |
| Saw Blade Material | High Carbon Steel |
| Teeth per Inch | 20 |
| Tools Product Type | Power Tool |
| Assembled Depth (in) | 0.2 in |
| Assembled Height (in) | 2.95 in |
| Assembled Width (in) | 6.69 in |
| Blade Length (in) | 3.25 in |
| Blade Width (in) | 1/4" |
| Saw Blade Width (in) | 0.25 in |
| Type | Does not apply |
Check the listing for details. Diablo 3 Inch x 20 TPI HCS Scroll Durable Jigsaw Cutting Tool Blade 5-Pack. Condition: New. Listed at 13.78 USD. Optimized for cordless & corded jig sawsCuts soft woodsHigh carbon steel edge for fast, effortless cuts DIABLO's high carbon steel jig saw blades are specifically designed for high-performance cutting in scrolling applications. A high carbon steel cutting edge provides fast and effortless cuts in soft materials. Optimized body and tooth design for intricate curved cuts with clean finishes. T-shank design fits all combo and most U-shank cordless and corded jig saws.Optimized tooth design for clean finishes in curved cutsThin kerf blade for fast and effortless cutsT-shank design fits all combo and most U-shank jig sawsHigh performance in scrolling applications