| Brand | Freud |
|---|---|
| Model | DBD090094101F |
| Country of Origin | Italy |
| California Prop 65 Warning | Crude oil, gasoline, diesel fuel and other petroleum products can expose you to chemicals including toluene, benzene, and nickel which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. These exposures can occur in and around oil fields, refineries, chemical plants, transport and storage operations such as pipelines, marine terminals, tank trucks and other facilities and equipment. |
| Package Quantity | 1 |
| Blade Material | Aluminum Oxide |
| Type | Cut-Off Disc |
| Blade Diameter | 9 in |
| Material Cut | Metal |
| MPN | DBD090094101F |
| Color | Black |
| Item Diameter | 9 in |
| Item Width | 9 in |
| Item Length | 9 in |
| Item Height | 0.1 in |
| Item Weight | 0.7 lbs |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | Manufacturer's Warranty - Refer Terms Tab of Item Description |
Check the listing for details. DIABLO DBD090094101F 9" Metal Cut-Off Disc. Color: Black, Condition: New, Made in Italy. Listed at 10.99 USD. Fully reinforced for hand-held work, this disc is ideal for working in hard-to-reach areas. Premium aluminum oxide blend for fast material removal and long cutting life.