| Battery Type | No Battery |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Color | Green |
| Control Style | Analog/Mechanical |
| Features | Auto-Off, Burst Resistant |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Item Length | 5 in |
| Item Weight | 5 oz |
| Item Width | 4 in |
| Material | Plastic |
| Number of Items in Set | 1 |
| Number of Outlets | 1 |
| Number of Watering Programs | 1 |
| Number of Zones | 1 |
| Power Source | No Battery |
| Set Includes | Tap/Hose Timer |
| Smart Home Compatibility | Not Applicable/Not Available |
| Smart Home Protocol | Not Applicable/Not Available |
| Suitable For | Occasional Watering |
| Threaded Connection | Female 1/2 in |
| Type | Watering Controller |
| Watering Duration | Up to 2 hours |
| Watering Frequency | Every 2nd Day |
Check the listing for details. Dial Faucet Mechanical Timer Watering Controller 120min Outdoor Hose Garden. Color: Green, Condition: New. Listed at 11.20 USD. It features a large dial for ease of use. And is constructed of durable high-impact plastic. New condition. Attaches to any standard garden hose. Clear Stackable Storage Box 28 Qt Household Organization Under Bed Storage.