| Dexterity | Right Hand |
|---|---|
| Overall Bow Length | 31" |
| Draw Length (in.) | 16"-31" |
| Color | Black |
| Country of Manufacture | United States |
| MPN | A14005 |
| Draw Length | 16"-31 |
| Material | Carbonfiber |
| Draw Weight (lbs.) | 20-70lbs |
| Bow Type | Compound |
| Archery Type | Compound bow |
| Suitable For | All |
| Sports Type | Archery |
| California Prop 65 Warning | NA |
| Brand | Diamond Archery |
| Main Color | Black |
| Type | Compound Bow |
| Overall Length (in.) | 31in. |
| Model | Edge Max |
| Country of Origin | Unknown |
| Brace Height | 7.125" |
| Draw Weight | 20-70lbs |
| UPC | 840107812584 |
Check the listing for details. Diamond Edge Max - Right Hand - 20-70lbs - 16"-31" - Black - A14005. Color: Black, Condition: New, Made in Unknown. Listed at 469.00 USD. Diamond Edge Max - Right Hand - 20-70lbs - 16"-31" - Black - A14005. The Diamond Edge series has led the way in versatility and adjustability that doesn't break the bank. The Edge MAX takes it to a whole new level.