| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Battery Included | No |
| Power Source | Corded Electric |
| Number of Pieces | 1 |
| Maximum Speed | 15000 RPM |
| Color | Silver |
| Item Diameter | 35mm |
| MPN | Does not apply |
| Material | Steel, Diamond |
| Brand | JINGLING |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Die Grinder |
| Voltage | 110 V |
| Model | JINGLING 35 mm ball head grinding bits |
| Country/Region of Manufacture | China |
Check the listing for details. Diamond Grinding Bits 35mm 1-3/8" Spherical Head Round Ball Tools for Stone. Color: Silver, Condition: New. Listed at 19.99 USD. JINGLING 35 mm Spherical Head Diamond Mounted Points Grinding Bit 6mm Shank Code 350F Specification: Product Name: Round Grinding Stone, Ball Tipped Diamond Burr Tip Shape: Round Ball, Spherical Material: Metal, Diamond Head Diameter: 35mm ( close to 1-3/8") Shank Diameter: 6mm (close to 1/4") Total Length: 70mm (2-3/4") Grit: 80 (coarse) Color: Silver Tone Quantity: 1 pieceDescription:Shank diameter 1/4" (6mm), allowing them to be compatible with most die grinders and rotary tools with a 1/4" colletCan be installed on the electronic grinder, hanging mill (not included here). Used for sculpturing, dressing, precision grinding and internal grinding carbide in ceramic, glass, precious stone, alloy and many other abrasive materials.Diamond grinding head is processes each kind of mold, hard alloy, glass apparatus, ideal correction tools such as jade carvings.Use with water as a lubricant is betterAdding water when use the diamond grinding head is good, can improve the sharpness and the lifeWe Can List Any Size & Amount of This Product: Head diameter from 1 mm to 40 mmWe will send out your order within 1-2 days after payment has been received and clearedPlease let us know if you are looking for other accessories or hardware