| Color | Light Grey + black |
|---|---|
| Size | 23.6" × 94.5" ( 60cm×240cm ) |
| Non-Domestic Product | No |
| Pattern | Diamond |
| Installation | Self-adhesive Backing |
| Warranty | 1 Year |
| Deck Surface | Fiber Glass 、Metal 、Coating 、Marine Plywood |
| Custom Bundle | No |
| Manufacturer Part Number | 13B-60240-Multicolor-6 |
| Material | EVA Foam (ethylene vinyl acetate ) |
| Suitable For | Fiberglass |
| Thickness | 0.55mm / 0.2inches |
| Brand | evasports |
| Type | Back adhesive |
| Width × Length | 23.6" × 94.5" ( 1.96 ft × 7.8 ft) |
| Product Type | Boat floor mats , Marine boat carpet, Yacht teak deck pad |
| Other Vehicle | Trailer 、RV 、Van 、ATV 、Golf cart、 Jet ski 、Surfboard |
| Common Applications | Swim platforms 、Cockpit 、Aft Deck 、 Footwells 、Helm station pad |
| Features | non skid non absorben Shock Absorption |
| Boat Type | Yacht Pontoon Fishing Boat Bass Boat Jon Boat Kayak Motorboat |
| Country/Region of Manufacture | China |
Check the listing for details. Diamond Pattern EVA Boat Flooring Marine Decking Foam Sheet 94.5" Sea Deck Mat. Color: Light Grey + black, Condition: New. Listed at 53.99 USD. EVA Marine Deck provides sturdy, non absorbent, non-skid decking material for marine decks and platforms which reduce noise and fatigue. 【Easy Install】Our sheet material is perfect for DIY projects.