| Brand | Rubber-Cal |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Color/Finish | Black |
| Features | Non-Slip,Rubber Backed,Shock Absorbent |
| Flooring Product Type | Exercise Mat |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Installation Method | Adhesive,Glue-Down,Loose Lay |
| Installs Over Subfloor | Any |
| Location | Gym |
| Material | Rubber |
| Package Quantity | 1 |
| Product Thickness | Light (Under 6mm) |
| Shape | Runner |
| Surface Pattern | Diamond Plate |
| Use For | Exercise Equipment |
| Water Protection | Waterproof |
| Length (in) x Width (in) | 24 x 48 |
| Product Length (in) | 24 in |
| Product Thickness (mm) | 3 mm |
| Product Width (in) | 48 in |
| UPC | 313109176164 |
Check the listing for details. Diamond Plate 4 Ft. X 2 Ft. Black Rubber Flooring (8 Sq. Ft.). Condition: New. Listed at 22.68 USD. Flooring Product Type Exercise Mat. This non-slip rubber has a regular pattern of raised diamonds that imbue the industrial aesthetic. But with rubber runners, the end-user has the benefits of a forgiving surface that will absorb impact and shock at ultra-affordable costs.